Jmenuji se Iveta Dupalová od mala mám ráda zvířata a přírodu. Díky tomu, že jsem měla rodiče, kteří mi umožnili vyrůstat obklopená mnoha zvířaty, jsem se naučila milovat zvířata a přírodu. Jsem jim velmi vděčná za to, že mě vedli k takové lásce. Od  narození  se  mnou  vyrůstal  německý ovčák  Arník. Poté byli mými společníky rotvajleři, s nimiž jsem úspěšně absolvovala množství závodů a zkoušek ve sportovní kynologii. Je mi trochu líto, že v době mého mládí v České republice nebyly sporty jako agility, obedience, frisbee, dogdancing, triky a jiné sporty ještě rozšířené.

V naší rodině jsme měli také čau-čau jménem Dolynka, která byla výjimečná hlídačka a dožila se krásného věku 14 let. Dnes s odstupem času si uvědomuji, jak byla nádherná a poslušná. I když jsem s ní zacházela stejně jako s ostatními plemeny, tehdy jsem nepřemýšlela o tom, že se někteří psi cvičí jinak s ohledem na plemeno. A myslím, že to bylo správně, protože její poslušnost byla bezchybná. Dále jsme měli čau-čau jménem Rýša, který byl jedním z nejkrásnějších psů v ČR, ale bohužel ve věku dvou let zemřel na torzi žaludku.

Každá doba má své kouzlo a každá mě něčemu naučila. Za léta jsem se aktivně zapojila do mnoha kynologických disciplín, za což jsem nesmírně vděčná. Nejvíce děkuji svým psům, kteří mě na této cestě doprovázeli, a samozřejmě mé rodině, která mé aktivity podporovala. Myslím si, že zkušenosti jsou často osobní a nejsou přenositelné. Věnovala jsem se dogdancingu, trikům, obedience, noseworku, coursingu, frisbee, treibballu, agility, pasení, výstavám, mondioringu a sportovní kynologii, která zahrnuje stopy, poslušnost a obranu. Zúčastnila jsem se mnoha závodů jak v České republice, tak v zahraničí.

Několikrát do roka jsem měla různá vystoupení dogdancingu a triků po celé ČR, někdy i několikrát týdně. V současnosti jsou členy naší rodiny border kolie a belgický ovčák malinois.

Pokud si pořídíte psa s hravým charakterem, je důležité mu věnovat čas. Snažím se zajistit, aby byli naši psi šťastní a poslušní, a přitom si užívali hru a učení, což přináší radost nejen jim, ale i mně a divákům našich vystoupení.

Sebevzdělávání je pro mě klíčové. Pravidelně se účastním různých seminářů, včetně zahraničních, abych byla vždy v obraze o nejnovějších trendech a poznatcích v oblasti kynologie.

Metoda pozitivního posilování je pro mě zásadní. Abych získala co nejvíce znalostí a rad, navštívila jsem řadu seminářů a kurzů vedoucích českých i zahraničních kynologů.